خواص و مضرات قهوه چیست؟

خواص و مضرات قهوه
بدون شک قهوه یکی از نوشیدنی هایی است که همیشه در بین ایرانی ها محبوب بوده. این نوشیدنی انواع مختلفی مانند قهوه فوری، قهوه عربیکا و یا قهوه روبوستا دارد که می توانیم در جلسات، مهمانی ها، یا حتی در خانه، یک یا چند نوع از آن را انتخاب کنیم و در کنار لذت بردن از طعم و عطری خوش، با رساندن کافئین به مغز، باعث بالا بردن سطح انرژی و هوشیاری در خودمان شویم که این از کوچک ترین فواید و خواص قهوه است.

برای اینکه بفهمید یک دانه چقدر می‌تواند حائز اهمیت باشد لازم است بگوییم که بعد از صنعت نفت صنعت کشت و توضیع قهوه دومین صنعت بزرگ پولساز در دنیا به حساب می‌آید، پس ادامه این مطلب را با دقت بیشتری مطالعه کنید!!!

ما در این مقاله ابتدا تمامی فواید قهوه را با هم بررسی می کنیم تا بیشتر با خاصیت های این دانه با ارزش آشنا شویم و بعد به سراغ موضوعی جالب تر میرویم که برای خیلی ها سوال بوده؛ قهوه برای چه افرادی یا در چه زمان هایی توصیه نمیشود، یا اصلا در کنار خواصش مضرات قهوه چیست؟

فواید قهوه

خواص و فواید قهوه

۱.تاثیر مستقیم قهوه بر روی بالا رفتن انرژی و هوشیاری از مهم ترین خواص این نوشیدنی است

شمایی که دارید این مقاله را مطالعه می کنید دیده اید یا شنیده اید که بعضی افراد در شب های امتحانات یا شب هایی که نیاز به بیدار ماندن دارند از قهوه برای کم کردن شدت فشار کم خوابی و رفع خستگی استفاده میکنند اما دلیلش چیست؟
اگر بخواهیم ساده توضیح دهیم، قهوه به طور معمول یک نوشیدنی سرشار از یک ماده محرک به نام کافئین است.
بعد از این که کافئین از طریق قهوه وارد جریان خون شما شد، به سمت مغز و سیستم عصبی مرکزی میرود و اولین واکنش آن در بدن این است که به سراغ آدنوزین(عامل ایجاد خستگی و خواب آلودگی)میرود و مانع فعالیتش میشود.
کافئین باعث افزایش تولید نوراپی نفرین و دوپامین میشود. نوراپی نفرین عاملی در مغز است که باعث افزایش دقت،کنترل احساسات و یادگیری میشود.
دوپامین هم که حتما به گوشتان خورده عامل توانایی،انرژی و لذت در بدن ماست.

قهوه باعث بالا رفتن انرژی میشود

2.قهوه دکترای رژیم یا چربی سوز بدون عوارض

یک نکته جالب که شاید تا الان هیچ وقت نمیدانستید این است که کافئین تقریبا در تمام مکمل های چربی سوز موجود در بازار وجود دارد و عضوی جدایی ناپذیر از این ترکیبات به حساب میاید.کافئین یکی از معدود مواد طبیعی است که خاصیت چربی سوزی آن کاملا در عمل تایید و تثبیت شده. تحقیقات زیادی نشان داده است که کافئین می تواند بین ۳ تا ۱۱ درصد میزان سوخت و ساز بدن را افزایش دهد، و مقالات معتبر زیادی در ایران و خارج از ایران نشان می دهد که کافئین دقیقاً می تواند چربی سوزی را تا ۱۰ درصد در افراد چاق و تا ۲۹ درصد در افراد لاغر افزایش دهد.

قهوه بهترین چربی سوز برای لاغری

۳.با کافئین، خود را از شر دیابت نوع ۲ خلاص کنید

دیابت نوع دو یک بیماری است که قطعاً به گوش شما هم خورده و دلیلش این است که هم اکنون بیش از ۳۰۰ میلیون نفر از مردم در سطح دنیا به آن مبتلا هستند.
در این نوع از دیابت انسولین در بدن بیمار ترشح می‌شود اما یا بدن بیمار نمی تواند از آن انسولین استفاده کند و یا مقدارش کمتر از نیاز بدن است. بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد، میزان ابتلای کسانی که از قهوه استفاده می‌کنند، به دیابت نوع ۲ به صورت بسیار چشمگیری کمتر از بقیه افراد است. اگر بخواهیم خلاصه توضیح دهیم طبق تحقیقات صورت گرفته به طور متوسط افرادی که بین یک تا دو فنجان قهوه در روز مصرف می‌کنند ۲۳ تا ۶۷ درصد احتمال مبتلا شدن خود، به بیماری دیابت نوع ۲ را کاهش می دهند.

قهوه از دیابت جلوگیری میکند

۴.قهوه بخورید تا هیچ وقت آلزایمر را تجربه نکنید

بیماری آلزایمر یکی از رایج ترین نوع اختلال عملکرد مغزی و دلیل اصلی زوال عقل در سراسر دنیاست. معمولاً افراد بالای ۶۵ سال دچار این بیماری می شوند و متاسفانه تا کنون هیچ درمان شناخته شده ی قطعی برای این بیماری پیدا نشده است. با این حال راه های زیادی برای مبتلا نشدن به این بیماری توصیه می شود که تغذیه مناسب و ورزش توان دو مورد از این توصیه‌ها باشد.
اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید تحقیقات صورت گرفته در سرتاسر دنیا خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در افرادی که به طور مداوم قهوه مصرف می‌کنند تا ۶۵ درصد کاهش پیدا می‌کند. پس از همین الان نوشیدن حداقل یک فنجان قهوه را در برنامه روزانه خود قرار دهید تا در سنین بالا هیچ وقت آلزایمر و زوال عقل را تجربه نکنید

قهوه از آلزلیمر جلوگیری میکند

۵.قهوه یا معجون ضد افسردگی و شادی آور

افسردگی یک اختلال روحی بسیار جدی است که می تواند سطح کیفیت زندگی را با میزان قابل توجهی پایین بیاورد. اگر هنوز عمق فاجعه را درک نکرده اید باید بدانید که شیوع این اختلال آنقدر زیاد است که هم اکنون بیش از ۴ درصد از مردم آمریکا با این بیماری آن هم از نوع شدیدش دست و پنجه نرم می‌کنند.
طبق مطالعات و مقالاتی که در دانشگاه هاروارد صورت گرفته گفته شده است که ما با نوشیدن ۱ تا ۴ فنجان قهوه در روز می توانیم خطر ابتلا به این بیماری را بین ۲۰ تا ۵۰ درصد در خود کاهش دهیم؛ پس اگر شما هم احساس خستگی و یا افسردگی خفیف در خود می کنید یا اگر احساس می کنید نیاز به شادابی بیشتری دارید حتماً قبل از مراجعه به پزشک به فنجان قهوه خود مثل یک دکتر نگاه کنید و از آن غافل نشوید.

قهوه از افسردگی جلوگیری میکند

۶.رابطه مستقیم قهوه با افزایش طول عمر

منطقی است که وقتی قهوه باعث درمان و جلوگیری از ابتلا به بسیاری از بیماریها می شود به سبب آن افزایش طول عمر را هم برای ما به همراه داشته باشد.
تحقیقات مشاهده‌ای بسیار زیادی نشان دهنده این است که دوستداران این نوشیدنی جذاب و خوشمزه معمولاً طول عمر بیشتری دارند.
در دو مطالعه بسیار گسترده، محققان به این نتیجه رسیدند که نوشیدن قهوه در بازه زمانی ۱۸ تا ۲۴ سال، با ۲۰% کاهش خطر مرگ و میر در مردان، و۲۶ درصد در زنان همراه بود. البته این اثر در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ بسیار هم بیشتر بود؛ به این صورت که در یک مطالعه ۲۰ ساله به روی افرادی که دیابت دارند و قهوه می خورند مشاهده شد که میزان مرگ و میر در بین آنها تا ۳۰ درصد کاهش یافته است.

قهوه طول عمر را بالا میبرد

۷.افزایش قابل توجه عملکرد فیزیکی با ورود کافئین در جریان خون از دیگر خواص قهوه است

کافئین سیستم عصبی بدن را تحریک می کند و این کار باعث می‌شود تا سیگنال هایی با منظور شکستن چربی های بدن به سلولها فرستاده شود. از دیگر تاثیرات کافئین بر روی بدن بالا رفتن سطح آدرنالین در خون ماست. بدن ما با بالا بردن مقدار آدرنالین در خون به استرس های فیزیکی و احساسی واکنش‌های بهتری نشان می‌دهد که در اصطلاح علمی به آن پاسخ(جنگ یا گریز) می گویند.
کافئین به سلولهای بدن ما دستور شکستن چربی ها را می دهد و این چربی ها در قالب اسیدهای چرب آزاد میشود. جالب است که بدانید است که این اسید ها منبع سوختی مفید برای ماهیچه‌های قلبی و اسکلتی می باشد.
با وجود این تاثیراتی که کافئین بر روی بدن می گذارد عجیب نیست که میزان عملکرد فیزیکی بدن بین ۱۱ تا۱۳ درصد افزایش پیدا می‌کند. می‌خواهید با همان روند قبلی خود پیاده روی و ورزش خود را ادامه دهید ولی دنبال نتیجه بهتر هستید بهتر از قبل از بیرون رفتن از خانه فقط یک فنجان قهوه خود را میهمان کنیز تو تاثیرش را در زمانی تقریباً کوتاه مدت مشاهده کنید

۸.اگر مشکل کبد دارید باید با قهوه دوستی صمیمی باشید

کبد عضوی شگفت‌انگیز در بدن ماست که صدها عملکرد مهم را در بدن ما انجام می دهد. اگر بخواهیم برایتان مثالی بزنیم همین کافیست که بدانید یکی از مسئولیتهای کبد تولید مایع صفرا می باشد که آن باعث هضم و گوارش چربی ها و مواد پروتئینی جذب شده در بدن است؛ پس باید بیشتر به این عضو مهم خود توجه کنیم.
بیماری های متعددی از جمله هپاتیت و کبد چرب مستقیماً بر روی کبد تاثیر می گذارند که در انتها منجر به مشکلی به اسم سیروز کبدی در ما میشود. در این بیماری کبد، به علت عفونت مزمن دچار فرسودگی می شود.
حالا چه کنیم؟! تا اینجا هستید خودتان را آن‌قدرها هم نگران نکنید؛ مطالعات زیادی بر روی افراد متعددی ثابت کرده است که قهوه می‌تواند سپری قوی در برابر سیروز کبدی باشد، و کسانی که در روز بین ۱ تا ۴ فنجان قهوه می نوشند تا ۸۰ درصد کمتر در معرض این بیماری قرار می‌گیرند.

۹.رسیدگی به بهداشت دهان و دندان با یک فنجان قهوه

اگر هنوزم نیاز به دلیلی محکم دارید تا به نوشیدن قهوه آن هم به طور منظم روی بیاورید بدانید که این نوشیدنی می تواند از محیط دهان و دندان های شما در برابر بسیاری از بیماری ها محافظت بکند. تحقیقات معتبری نشان می دهد.

نوشیدن قهوه سیاه باکتریهایی که باعث پوسیدن دندان های ما شود را از بین ببرد. البته این را هم در گوشه ذهن خود داشته باشید که با اضافه کردن شکر یا شیر در قهوه این مزیت خیلی کمتر می شود. پس گهگداری قهوه را تلخ و ساده نوش جان کنید تا هم از طعم خالص اش لذت ببرید هم اجازه دهید تا خواصش را بهتر نشان دهد. این را هم بدانید که طبق تحقیقاتی که همین اخیرا صورت گرفته محققان به این نتیجه رسیده اند قهوه نه تنها باعث بیماری های لثه نمی شود بلکه تاثیرات محافظتی زیادی هم بر روی لثه و دندان های ما که عاملی مهم در زیبایی ماست دارد.

حال وقت آن است که بعد از گفتن بسیاری از خواص و فواید قهوه به سراغ مضرات این نوشیدنی هم گیر در دنیا برویم تا با چشمانی باز تر و تخصصی تر انتخابی درست را برای خود داشته باشیم.

مضرات قهوه

۱. خب همانطور که در قسمت فواید و خواص قهوه به بالا رفتن فعالیت بدن و هوشیار شدن اشاره کردیم، باید این را هم بدانیم که، با نوشیدن این معجون فوق العاده، فشار خون بدن بالاتر می رود پس بهتر است افرادی که فشار خون بالایی دارند، یا از خوردن قهوه اجتناب کنند، یا حداکثر در طول هفته سه بار از آن استفاده کنند.
۲. می‌دانیم که قهوه دارای مقادیر قابل توجهی کافئین است پس لطفاً به هیچ وجه باردار از آن استفاده نکنند زیرا میتواند برای کودکشان کلاچ را به وجود بیاورد.
۳. شاید لازم به یادآوری است که کافئین باعث بالا رفتن فعالیت بدن می شود پس اگر قرار است بخوابید آیا واقعاً نیاز به استراحت دارید بهتر از نوشیدن آن خودداری کنید زیرا که باعث بی خوابی می شود.
۴. مصرف بیش از اندازه مثلاً بیشتر از روزی ۳ تا ۴ فنجان قهوه برای افراد میانسال ممکن است با عکس مشکلات قلبی و یا شاید در موارد حادتر باعث حملات قلبی شود پس لطفاً مراقب میزان استفاده خود باشید.
۵. از مشکلات دیگری که گریبانگیر بعضی از افراد می شود مشکل سوء هاضمه است که معده یا گوارش را درگیر میکند و دلیل آن نوشیدن قهوه خالی یا ناشتا می باشد. اگر میخواهید به صورت همیشگی از قهوه در برنامه روزانه خود استفاده کنید بهتر است شکم تان خالی نباشد.

زیاده روی در نوشیدن یا خوردن هر چیزی باعث نمایان شدن و به وجود آمدن یک سری مشکلات در بدن ما میشود و خواص آن نوشیدنی یا قهوه را از بین میبرد که در آخر به صورت خلاصه تعدادی از این مشکلات را در مورد نوشیدن بی‌رویه قهوه به شما میگوییم:
#به وجود آمدن احساس حالت تهوع و سرگیجه
#فراموشی در افراد مسن مخصوصاً در خانم‌های بالای ۸۰ سال
# احساس به وجود آمدن حس عصبانیت بی دلیل
# خواب های بی کیفیت و پریشان
# افزایش ضربان قلب
# به وجود آمدن مشکلاتی مانند اسهال

منابع:

https://www.onemedical.com/blog/newsworthy/10-healthy-reasons-to-drink-coffee-2

قهوه/https://fa.wikipedia.org/wiki