اسیدیته قهوه چیست؟ چه اسیدهایی در قهوه وجود دارد!

اسیدیته قهوه چیست ؟ آیا اسید و اسیدیته یک معنا دارند؟ سوالاتی از این دست ذهن بسیاری از قهوه‌نوشان را به خود مشغول کرده است.

قهوه نوشیدنی است که طعم خاص و بی‌نظیر آن می‌تواند آرامش‌بخش و روح‌نواز باشد. حال اگر بتوانید قهوه مناسب ذائقه و علاقه خود انتخاب کنید لذت نوشیدن آن دو چندان خواهد شد.

با در نظر گرفتن خواص بی‌نظیر این نوشیدنی سیاه، خالی از لطف نیست که اطلاعات کاملی در مورد آن کسب کنید.

اسیدیته به عنوان یکی از ویژگی‌های قهوه همیشه مورد سوال بوده است. برای آشنایی بیشتر در مورد اسیدیته قهوه و عوامل مؤثر بر آن پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب از الفا کافه با ما همراه باشید.

اسیدیته قهوه

اسیدیته قهوه چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت اسیدیته این نوشیدنی را می‌توان به عنوان اولین چیزی که هنگام نوشیدن قهوه حس می‌شود، تعریف کرد. اسیدیته را می‌توان ملاکی برای توصیف و نشان دادن کیفیت قهوه دانست. در واقع همراه با رایحه، شیرینی و تلخی یکی از مهم‌ترین خصوصیات و ویژگی‌های قهوه شمرده می‌شود.

متخصصان قهوه معمولا برای توصیف طعم یک قهوه از اسیدیته بهره می‌برند. این اصطلاح طیف وسیعی از طعم‌هایی که در قهوه احساس می‌شوند را شامل می‌شود و حتی می‌توان مستقیم به اسید‌های موجود در دانه‌های قهوه نیز اسیدیته گفت.

معمولا این موضوع به خوبی قابل تشخیص است و ممکن است طعمی شیرین، تند و یا ترش داشته باشد.

اصطلاحاتی نظیر خشک، تیز، درخشان، تند، ملایم یا کند نیز در توصیف اسیدیته مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

چه تفاوتی بین اسید و اسیدیته قهوه وجود دارد؟

این سوال در بین قهوه دوستان بسیار مطرح است.

بسیاری بر این گمان هستند که اسیدیته همان اسید است اما در توضیح این مطلب باید گفت که این موضوع صحت ندارد. اسید قهوه در واقع همان اسید‌های شیمیایی هستند که در قهوه‌های رست شده و پردازش شده وجود دارند. در صورتی که اسیدیته قهوه همانطور که قبلاً نیز گفته شد به درک و احساس ما از میزان اسیدهای موجود در کافی مربوط می‌شود.

 

واژه اسیدیته به سه طریق در دنیای خوش طعم قهوه کاربرد دارد.

  1. بسیاری از علاقه‌مندان قهوه، آن را در سه قالب خشک، درخشان و روشن می‌شناسند. این افراد به این روش قهوه‌های رشد کرده در ارتفاعات بالا را از قهوه‌های معمولی و رشد کرده در ارتفاعات پایین تشخیص می‌دهند. به طور قطع این روش خوبی برای نگاه به این مسأله نخواهد بود.
  2. از لحاظ علمی نیز میزان اسیدیته با PH بیان می‌شود و یک قهوه معمولی صبحانه با اسیدیته بالا، PH حدود 7 دارد.
  3. برخی از افراد که علاقه‌مند به نوشیدن قهوه هستند، اسیدیته قهوه را به عنوان چیزی که باعث ترش کردن معده می‌شود، می‌شناسند.

اسیدهای قهوه

چه اسیدهایی در قهوه وجود دارد و این اسیدها چه ویژگی‌هایی دارند؟

در پاسخ به این سوال ابتدا باید اسید قهوه را به خوبی بشناسیم تا بتوانیم به درستی معنای اسیدیته را درک کنیم.

اسید‌های مختلفی در کافی وجود دارند که موفق می‌شوند از فرآیند برشته‌کاری جان سالم به در برند. این اسید‌ها بر طعم نهایی نوشیدنی ما تاثیرگذار هستند. از مهم‌ترین این اسید‌ها به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

 

  • اسید سیتریک اسیدی است که در دانه‌های قهوه عربیکا وجود دارد. این اسید در مرکبات نیز به وفور یافت می‌شود.
  • اسید فسفریک که نسبت به بقیه اسید‌ها شیرین‌تر است. وجود این اسید سبب می‌شود طعم ترش مرکبات به طعم شیرین‌تری تبدیل شود.
  • اسید مالیک طعمی مانند میوه‌های هسته‌دار مثل هلو یا آلو دارد. طعم سیب یا گلابی نیز در این اسید‌ها احساس می‌شود‌.
  • اسید کلروژنیگ را می‌توان مسئول درک اسیدیته قهوه دانست. این اسید هنگام رست قهوه به سرعت تجزیه می‌شود به همین دلیل رست‌های لایت‌تر اغلب روشن‌تر و درخشان‌تر در نظر گرفته می‌شوند.
  • اسید استیک در واقع همان اسیدی است که در سرکه یافت می‌شود. مقادیر زیاد این اسید ناخوشایند است و معمولا قهوه‌ای که خوب پردازش نشده باشد اسید استیک بالاتری دارد.
  • اسید تارتاریک اسیدی است که در انگور یافت می‌شود و در غلظت‌های بالا سبب ایجاد طعمی ترش خواهد شد. اسیدیته قهوه که به علت اسید تارتاریک ایجاد می‌شود طعمی گس ایجاد می‌کند.
  • اسید کوئینیک معمولا بر اثر تجزیه سایر اسید‌ها تولید می‌شود. مقادیر زیادی از این اسید در قهوه‌های با رست دارک، قهوه مانده و قهوه‌ای که چند ساعت قبل دم شده ولی گرم نگه داشته شده وجود دارد. این اسید دلیل اصلی ترش کردن معده بعد از نوشیدن قهوه است.

 

با توجه به مطالب گفته شده، اکثر طعم‌هایی که در قهوه شناسایی می‌شوند را می‌توانید مستقیما به اسید قهوه نسبت دهید.

آیا فرآیند رست قهوه باعث تغییر اسیدهای موجود در قهوه می‌شود؟

تا به این جا پاسخ سوال اسیدیته در قهوه چیست ؟ را دانستید. آیا رست قهوه تاثیری بر میزان این اسیدیته دارد؟ برای بررسی آسیب‌هایی که در قهوه وجود دارد کمی شیمی را مرور می‌کنیم.

به موادی که  pH کم‌تر از 7 دارند مواد اسیدی می‌گویند و در محلول آبی این مواد یون‌های H مثبت آزاد می‌شود. این یون‌ها باعث می‌شوند که هنگام چشیدن یک اسید نورون‌های زبان فعال شوند؛ وظیفه این نورون‌ها ارسال سیگنال‌هایی به مغز است که سبب می‌شود طعم‌های مختلف را تشخیص دهیم.

دانه قهوه هنگامی که رست می‌شود طی واکنش‌های شیمیایی غلظت اسید‌های خاص در آن دچار تغییر خواهند شد. می‌توان گفت در این فرایند بهترین ترکیب اسیدهای طبیعی که در قهوه وجود دارند، بیرون کشیده می‌شوند. در واقع همین ترکیبات است که ویژگی منحصر به فردی به قهوه می‌دهند.

کاهش اسیدیته قهوه

درجه رست چه تاثیری بر میزان اسیدیته آن دارد؟

چه عواملی بر میزان اسیدیته مؤثر هستند؟ این سوال یکی از مهم‌ترین سوالات در بحث اسیدیته در قهوه است.

درجه انواع رست قهوه از مهم‌ترین عواملی است که بر میزان اسیدیته در قهوه تاثیرگذار است.

هرچه درجه رست تیره‌تر و دارک باشد میزان اسیدیته کاهش می‌یابد. در قهوه‌های با رست لایت یا مدیوم میزان اسیدیته بالاتر است؛ قهوه‌ای با اسیدیته بالا به نام برایت یا درخشان شناخته می‌شود و قهوه با اسیدیته پایین به قهوه اسموث یا ملایم معروف است. قهوه با اسیدیته پایین یک قهوه خسته‌کننده و بدون هیجان و یکنواخت است.

 

تفاوت در درجه آسیاب و دانه قهوه چه تاثیری بر اسیدیته قهوه دارد؟

به طور کلی اندازه آسیاب دانه‌های قهوه به نوع قهوه‌ساز و میزان فشار عبور آب از میان قهوه‌ای که آسیاب شده است، بستگی دارد؛ هرچه آسیاب قهوه درشت‌تر باشد قهوه دم‌آوری اسید کم‌تری خواهد داشت.

از میان دو نوع قهوه عربیکا و روبوستا، عربیکا اسیدی‌تر است، و این به آن معنا است که شما با نوشیدن قهوه عربیکا، قهوه‌ای پر عطر و طعم خواهید داشت.

شما عزیزان می توانید برای خرید قهوه عربیکا و روبوستا با بهترین نژاد های دنیا به فروشگاه الفاکافه مراجعه نمایید.

 

آیا قهوه دم سرد باعث کاهش اسیدیته می‌شود؟

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت یکی از راه‌های مطمئن کاهش اسیدیته قهوه دم‌آوری آن به روش کلدبرو است. در دم‌آوری قهوه به این روش تنها از آب سرد استفاده می‌شود، لذا در فنجان قهوه اسیدیته کم‌تری تولید خواهد شد.

آب سرد اسیدهای طبیعی قهوه را نسبت به آب داغ کم‌تر آزاد می‌کند، در نتیجه قهوه دم‌آوری شده با آب سرد حدود ۷۰ درصد اسیدیته کم‌تری نسبت به قهوه‌های معمولی دارد.

 

3 قهوه با اسیدیته بالا

در کدام نوع قهوه اسیدیته بیشتری می‌توان یافت؟

قهوه‌های ممتاز جهان در ارتفاعات رشد می‌کنند و اسیدیته درخشان و زنده‌ای دارند؛ سه نمونه از این قهوه‌ها شامل قهوه گواتمالا، قهوه کنیا و قهوه کاستاریکا است.

کدام قهوه اسیدیته کم تری دارد؟

بهترین قهوه با اسیدیته پایین

قهوه با اسیدیته پایین چه مشخصاتی دارد؟

قهوه با اسیدیته پایین ملایم‌تر است و نوشیدن آن راحت‌تر خواهد بود.

قهوه برزیل و قهوه سوماترا به عنوان دو نمونه از بهترین انتخاب‌ها برای قهوه با اسیدیته پایین شناخته می‌شوند؛ دلیل اسیدیته پایین این قهوه‌ها نوع پردازشی است که بر روی گیلاس قهوه بعد از برداشت صورت می‌گیرد.

منطقه و ناحیه‌ای که گیاه قهوه در آن کشت شده است نیز تاثیر زیادی بر میزان اسیدیته موجود در قهوه دارد‌، بسیاری از افراد علاقه‌مند به نوشیدن قهوه با اسیدیته کم هستند و این کاملا به ذائقه افراد مربوط می‌شود.

شما تنها با چشیدن قهوه‌های متفاوت است که می‌توانید قهوه مناسب ذائقه خود را بشناسید.

 

میزان pH قهوه چه ارتباطی با اسیدی بودن آن دارد؟

pH چیست ؟ و آیا ارتباطی میان آن با اسیدیته وجود دارد؟

قهوه دارای مقداری PH است که این میزان به روش دم‌آوری و درجه رست قهوه وابسته است.

PH شیر در حدود ۶ است که تقریبا خنثی در نظر گرفته می‌شود؛ افزودن شیر به کافی باعث کم‌تر شدن اسیدیته آن خواهد شد و به این ترتیب شما می‌توانید با اضافه کردن محصولات حاوی کلسیم اسیدهای قهوه را خنثی کنید، یا دانه قهوه‌ای را انتخاب کنید که ذاتا اسید کم‌تری داشته باشد.

حتی با تغییر در اندازه آسیاب، روش دم‌آوری و درجه برشته‌کاری می‌توان تا حد زیادی اسیدیته داخل قهوه را کاهش داد.

 

کافئین چه تاثیری بر اسیدیته دارد؟

آیا کافئین نیز بر میزان اسیدیته تاثیرگذار است؟

کافئین قهوه عامل مهمی است که بر احساس اسیدی بودن هنگام نوشیدن و همچنین هضم قهوه تاثیر مستقیم دارد. کافئین با تحریک اسید معده سبب می‌شود تا رفلاکس و احساس سوزش سر معده افزایش یابد؛ اگر مشکل رفلاکس اسید معده دارید می‌توانید قهوه‌ای با کافئین کم‌تر را برای نوشیدن انتخاب کنید.

اسیدیته قهوه

سخن آخر

اسیدیته موجود در قهوه چیست ؟ در این مطلب به صورت کامل با مفهوم اسیدیته و اسیدهای موجود در قهوه آشنا شدید و پاسخ بسیاری از سوالات خود را به دست آوردید. نوشیدن قهوه با هر طعمی همیشه دلچسب و نشاط‌ آور است.

قهوه نوشان طعم دلخواه خود را پیدا کرده‌اند و لذت نوشیدن یک قهوه خوش طعم هنگام خستگی و کسالت را با هیچ چیز عوض نمی‌کنند. شما عزیزان نیز می توانید با استفاده از پک شناخت ذائقه الفا، طعم دلخواه و مطابق با سلیقه خود را پیدا کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید.

جهت ارتباط با متخصصان و داشتن سوال، میتوانید از طریق کامنت های این صفحه و یا شماره های موجود در سایت الفاکافه با ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید