گذشته و تاریخچه قهوه در ایران چه بود؟(بدون سانسور)

آنچه در این مطلب میخوانید

گذشته و تاریخچه قهوه در ایران چه بود؟(بدون سانسور)

گذشته و تاریخچه قهوه در ایران

تاریخچه قهوه در ایران و هرآنچه باید درباب این نوشیدنی اصیل بدانید در این صفحه از الفا کافه تقدیم حضورتان خواهد شد، کافی است دقایقی از وقت خود را صرف مطالعه این مطلب کنید.

می‌دانید قهوه چه داستانی دارد و چطور و چگونه پا به ذائقه ایرانی‌ها گذاشته است؟ اصلا می‌دانید کشف قهوه چه داستان جالبی دارد؟

قبل از ورق زدن تاریخ چند نکته و آمار جالب درباره قهوه بدانید.

قهوه یکی از پر مصرف‌ترین نوشیدنی‌های جهان است. روزانه بیش از 2.5 میلیارد فنجان قهوه در جهان نوشیده می‌شود و جالب است بدانید طبق آمارهای جهانی نزدیک به 67 درصد کل مصرف جهانی قهوه مربوط به سه کشور فرانسه، آلمان و آمریکا است! قهوه پس از آب پر مصرف‌ترین نوشیدنی در کل دنیاست.

ما در مجله الفا کافه به طرز تهیه قهوه فرانسه و تاریخچه این نوشیدنی اصیل هم پرداخته ایم.

در ادامه این مطلب سعی کردیم اطلاعات جالبی درباره قهوه و تاریخچه کشف آن و نحوه ورودش به کشور ایران برایتان بگوییم که تا به حال نشنیده‌اید. پس لطفا تا انتهای این مطلب جالب، ما را همراهی کنید.

دومین نوشیدنی دنیا

تاریخچه قهوه در ایران

تاریخچه قهوه در ایران نیز داستان جذابی دارد که در ادامه برایتان شرح خواهیم داد.

در زمان حکومت سلسله صفوی، قهوه جایگاه خود را در میان نوشیدنی‌های روزانه مردم ایران پیدا کرد. کاشف الدین داروساز مشهور عصر صفوی در سال 1664 میلادی رساله‌ای در مورد فواید و مضرات نوشیدنی قهوه نوشت. این رساله موجب ایجاد علاقه در شاه عباس برای استفاده از قهوه شد و این آغاز ورود قهوه به ایران بود.

پیش از این زمان قهوه نوشیدنی مخصوص بارگاه‌های سلطنتی بود و نوشیدن آن در بین مردم رواج نداشت. به همین دلیل درون کاخ‌ها فضایی به نام قهوه خانه جهت سرو و نوشیدن قهوه توسط حاکمان صفوی و قاجار تشکیل شد که توسط قهوه چی یا قهوه باشی اداره می‌شد و این گونه بود که اولین بار مکانی جهت سرو قهوه در ایران شکل گرفت؛ منصبی که این فرد داشت از منصب‌های بسیار مهم دربار بوده است.

با گذشت زمان این قهوه‌خانه‌ها به بیرون قصر و محله‌های اشراف نشین منتقل شد؛ و همین امر باعث رواج نوشیدن قهوه در بین مردم عادی شد.

اولین قهوه‌خانه‌های ایران در زمان شاه طهماسب ابتدا در قزوین و سپس به مرور زمان در میدان نقش جهان اصفهان شروع به کار نمودند.

قهوه خانه‌ها مکان‌هایی بودند که افراد زیادی ساعت‌ها در آنجا جمع شده و به صحبت درباره مسائل مختلف جامعه مانند مسائل سیاسی و اقتصادی می‌پرداختند؛ به همین جهت قهوه‌خانه یکی از مکان‌های مهم زمان صفوی شمرده می‌شود.

شاید جالب باشد که بدانید قهوه در ایران قبل از چای شناخته و مصرف شد. ایرانیان در آن زمان در سفرهای زیارتی خود به سایر اماکن مذهبی کشورهای مسلمان همجوار، با قهوه آشنا شدند و سپس آن را به ایران آوردند.

همچنین ابن سینا فیلسوف مشهور ایرانی حدود 1000 سال قبل به طور کامل درباره قهوه در کتاب خود نوشته است. وی از کلمه Buno به جای قهوه استفاده کرده زیرا در آن دوران قهوه با این نام در بین مردم شناخته می‌شد. ابن سینا از قهوه جهت معالجه بیماران مبتلا به افسردگی استفاده می‌کرده است.

تاریخچه قهوه در ایران

حال که با تاریخچه قهوه در ایران آشنا  و متوجه پیشینه دور این نوشیدنی در ایران شده اید؛ پیشنهاد می کنیم سری به مجله الفاکافه بزنید و با جدیدی ترین نوشیدنی های بر پایه قهوه آشنا شوید، ما طرز تهیه قهوه ترک، فرانسه، اسپرسو، کافه لاته، آفوگاتو، آمریکانو و محبوب ترین نوشیدنی ها و دسر هایی که می توانید با قهوه تهیه نمایید را در سایت و شبکه های اجتماعی الفا کافه به شما آموزش داده ایم.

همچنین اگر تاریخچه قهوه در کشور ها و تمدن های دیگر نیز برای شما جالب است، می توانید به مقاله های مربوط به تاریخچه قهوه در همین سایت مراجعه نمایید.

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

Send Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *