راهنمای خرید آسیاب قهوه دستی و برقی خانگی

راهنمای خرید آسیاب قهوه

خرید آسیاب قهوه را می‌توان یکی از بهترین راه‌ها برای سرو قهوه‌ای باکیفیت و دلچسب دانست.

افرادی که علاقه‌مند به نوشیدن قهوه هستند به خوبی می‌دانند که طعم قهوه‌های فوری اصلا قابل قیاس با طعم قهوه‌ای که قبل از دم کردن آسیاب شده نیست، عطر و طعم قهوه بسیار فرار است و تنها زمانی که قهوه را با یک آسیاب شخصی در منزل درست قبل از دم کردن، آسیاب کنید فرصت لذت بردن از طعم و عطر واقعی آن را خواهید داشت.

مطالعه راهنمای خرید آسیاب قهوه کمک می‌کند تا بتوانید با بودجه‌ای که در نظر دارید، یک آسیاب قهوه عالی و مناسب را تهیه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا پایان این مطلب از سایت الفا کافه با ما همراه باشید.

 

آسیاب قهوه خانگی

چرا آسیاب قهوه تا این اندازه مهم است؟

خرید آسیاب قهوه برای افرادی که قهوه جزئی از زندگی آن‌ها شده است می‌تواند بسیار کارگشا باشد.

راه‌حلی مناسب برای فرار از نوشیدن قهوه‌های فوری و بی‌کیفیت، خرید یک آسیاب قهوه خوب و مناسب است؛ چرا که میزان آسیاب کردن قهوه یکی از مهم‌ترین ارکان در تهیه یک قهوه با کیفیت و خوش عطر قلمداد می‌شود.

موارد مهمی مانند دقت در بسته‌بندی، شرایط نگهداری و رعایت نظافت می‌توانند به صورت مستقیم بر کیفیت قهوه تاثیر بگذارند.

بسیاری از تولیدی‌های قهوه و کافی شاپ‌ها پودر قهوه آماده و بسته‌بندی عرضه می‌کنند؛ این در حالی است که اگر پودر قهوه طولانی مدت نگهداری شود، با گذشت زمان عطر و طعم اولیه و اصیل خود را از دست خواهد داد و همین امر باعث کاهش شدید کیفیت قهوه می‌شود.

به همین دلیل علاوه بر یادگیری روش‌های صحیح دم‌آوری و تهیه قهوه، استفاده از یک آسیاب قهوه خوب که قهوه‌ای باکیفیت و تازه را برای شما مهیا کند، بسیار اهمیت دارد.

اگر قصد خرید آسیاب قهوه را دارید و ممکن است با توجه به تنوع مدل‌های موجود در بازار کمی گیج شوید بهتر است با در نظر گرفتن ویژگی‌هایی که در ادامه بیان می‌کنیم دامنه انتخاب را محدودتر کنید تا خریدی راحت‌تر داشته باشید.

 

 

ویژگی‌های یک آسیاب قهوه خوب

خرید آسیاب قهوه مناسب، با توجه به انواع مختلف آسیاب‌های موجود در بازار که طیف وسیعی از انتخاب را پیش روی شما قرار داده است، ممکن است کمی دشوار به نظر برسد؛ به همین دلیل استفاده از یک راهنمای خرید می‌تواند بسیار مفید باشد.

شما می‌توانید با توجه به نیازهای خود و میزان بودجه‌ای که دارید با در دست داشتن اطلاعاتی مناسب بهترین آسیاب را برای قهوه خود خریداری کنید.

 

در خرید یک آسیاب قهوه باید نکات و ویژگی‌های زیادی را در نظر گرفت؛ این نکات به شرح زیر هستند:

 

 

 • همه کاره بودن آسیاب قهوه

آسیاب قهوه خریداری شده باید قادر باشد انواع مختلف قهوه را آسیاب کند.

برای مثال دانه قهوه ترک، برای اینکه یک قهوه ترک خوب داشته باشیم باید با درجه خیلی نرم آسیاب شود، به همین دلیل آسیابی که برای تهیه این مدل قهوه می‌خرید باید از قابلیت نرم‌کنندگی بالایی برخوردار باشد.

توجه داشته باشید اکثر قهوه ساز‌ها مخصوصا از نوع خانگی آن، این قابلیت را دارا نیستند و نمی‌توانند دانه‌ها را ریز آسیاب کنند.

قهوه‌های دیگر مانند اسپرسو و فرنچ پرس نیز نیاز دارند که دانه‌های قهوه با درجه مناسب آن‌ها آسیاب شوند.

با توجه به مطلب گفته شده در این بخش خرید آسیاب قهوه باید با توجه به نوع تنظیمات آن، صورت بگیرد؛ اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که انواع مختلفی از قهوه را در خانه تهیه می‌کنید، نیاز به آسیابی دارید که تنظیمات مختلف برای آسیاب کردن دانه‌های متفاوت قهوه را داشته باشد و حداقل هفت درجه آسیاب قهوه را شامل شود؛ مثلا تنظیماتی برای آسیاب کردن دانه‌های قهوه مخصوص اسپرسو، آمریکانو، ترک و … دارا باشد.

 

خرید آسیاب همه کاره

 

 • تمیزکاری آسان

آسیاب قهوه‌ای که به راحتی بتوان آن را تمیز کرد از نظر بسیاری از افراد یک مزیت بزرگ دارد.

برخی از آسیاب‌‌ها از اجزائی تشکیل شده‌اند که به راحتی قابلیت جدا شدن از یکدیگر را دارند. برای تمیز کردن آن‌ها باید تنها اجزای آن را از یکدیگر جدا کرد و خیلی راحت تک تک قطعات را تمیز کرد و مجدد به یکدیگر متصل نمود؛ برخی نیز این قابلیت را ندارند و نیاز است که به صورت کلی تمیز شوند، در این حالت کار تمیز کردن کمی دشوار خواهد بود.

آسیاب‌هایی که از جنس بی‌کیفیت و ضعیفی ساخته شده باشند پس از تمیز شدن جای لک روی دستگاه باقی خواهد ماند، به همین دلیل هنگام خرید آسیاب قهوه به جنس بدنه آسیاب نیز توجه کنید.

 

 

 • به سراغ آسیاب قهوه پر سروصدا نروید

خرید آسیاب قهوه باید به نحوی باشد که میزان صدای آسیاب نیز مد نظر قرار گیرد.

این مورد از مهم‌ترین نکاتی است که باید هنگام خرید به آن توجه کنید؛ اکثر آسیاب‌های برقی اگر چه کار آسیاب کردن را بسیار راحت و سریع کرده‌اند، اما سروصدای زیادی تولید می‌کنند.

اگر میزان آلودگی صوتی این آسیاب‌ها برای شما مهم است می‌توانید از آسیاب‌های دستی که کم‌ترین سروصدا را دارند استفاده کنید، اگر چه در بین آسیاب‌های برقی نیز مدل‌هایی وجود دارند که نسبت به سایر مدل‌ها سروصدای کم‌تری تولید می‌کنند.

تصور کنید لازم باشد در روز حداقل سه تا چهار بار حتی بیشتر در خانه یا محل کار خود قهوه درست کنید، اگر هر بار که می‌خواهید قهوه درست کنید صدایی شبیه به پیچ گوشتی برقی به گوش برسد، چه می‌کنید؟ آیا باز هم رغبت می‌کنید قهوه آسیاب کنید و از طعم اصیل آن لذت ببرید؟ یا ترجیح می‌دهید بی‌صدا قهوه فوری بنوشید؟

 

 

 • به جیب خود نگاه کنید

خرید آسیاب قهوه باید با توجه به میزان بودجه‌ای که دارید صورت بگیرد.

قیمت این آسیاب‌ها نیز از موارد مهمی است که هنگام خرید باید مد نظر قرار دهید، قیمت آسیاب‌های قهوه در بازار بسیار متفاوت است و ممکن است کمی شما را در خرید مردد کنند.

خرید یک آسیاب قهوه خوب و با قیمت مناسب می‌تواند در تهیه یک قهوه تازه و با کیفیت بسیار مؤثر باشد.

درجه آسیاب درست

 

 • میزان و نوع قهوه مصرفی

شما در مصرف قهوه اعتدال را رعایت می‌کنید یا مانند این افراد یک عاشق افراطی در مصرف قهوه هستید؟ معمولا بیشتر چه نوع قهوه‌ای می‌نوشید؟ قهوه ترک، اسپرسو و یا فرنچ؟

اگر شما هم در طول روز زیاد قهوه مصرف می‌کنید آسیاب‌های برقی می‌توانند بهترین گزینه برای شما باشند؛ حتما به این نکته مهم نیز توجه کنید آسیابی که قصد خرید آن را دارید دانه قهوه را با درجه‌ای که مد نظرتان است، آسیاب می‌کند یا خیر؟ یکی از مهم‌ترین دلایل خرید آسیاب برای قهوه این است که خودمان دانه‌های قهوه را آسیاب کنیم و قهوه‌ای باکیفیت و خوش عطر بنوشیم.

حال این سوال مطرح می‌شود که دستگاهی که می‌خواهید بخرید مناسب با دستگاه قهوه‌ساز دانه‌های قهوه را آسیاب می‌کند؟ قهوه اسپرسو، فرانسه، ترک و … هر کدام نیاز به آسیاب دانه‌ها در سایز مناسب دارند، پس توجه به این نکته نیز هنگام خرید از اهمیت زیادی برخوردار است.

همچنین لازم است این نکته را متذکر شویم که بهترین روش نگهداری قهوه به صورت دان می باشد و  فقط به میزان نیاز برای استفاده تا حداکثر سه هفته قهوه را آسیاب کنید، زیرا قهوه آسیاب شده بسیار سریع تر از دان قهوه کیفیت خود را از دست داده و کهنه می شود.

 

 

 • اندازه ذرات قهوه و درجه یکپارچگی آن‌ها

نوع و کیفیت دانه‌های قهوه در عطر و طعم آن بسیار مؤثر خواهند بود، برای داشتن قهوه‌ای باکیفیت باید دانه‌های آن به طور کامل و یکدست خرد شده باشند.

رعایت این نکته می‌تواند در ساخت یک فنجان قهوه معطر و خوش طعم بسیار مؤثر و کاربردی باشد.

اکثر مدل‌های آسیاب دنده‌ای به خوبی از عهده این کار بر می‌آیند اما کیفیت نهایی بسیار متفاوت خواهد بود. اگر جزو افرادی هستید که اسپرسو قهوه مورد علاقه شما است پیشنهاد می‌کنیم در انتخاب آسیاب قهوه بیشتر دقت کنید زیرا برای تهیه یک اسپرسو خوب باید دانه‌های قهوه به طور مساوی، یکدست و کاملا ظریف خرد شوند.

آسیاب یکدست قهوه

 

 • ظرفیت آسیاب قهوه را در نظر بگیرید

خرید آسیاب قهوه را به گونه ای انجام دهید که ظرفیت مناسب برای دانه‌های قهوه مورد نیاز شما را داشته باشد؛ اگر برای تعداد زیادی از افراد قهوه درست نمی‌کنید، نیاز به خرید آسیاب قهوه با ظرفیت بسیار زیاد نخواهید داشت.

 

 

 • سرعت آسیاب قهوه

آسیاب قهوه‌ای که با سرعت زیاد آسیاب می‌کند باکیفیت نخواهد بود، چرا که آسیاب‌های پر سرعت دوام کم‌تری دارند.

موتور این آسیاب‌ها گرمای زیادی تولید می‌کند و همین امر باعث می‌شود تا قهوه بسوزد و طعم خوب خود را از دست بدهد. برای کم کردن این گرمای تولید شده نیاز است که دائما دستگاه را روشن و خاموش کنید و مدت طولانی روشن نگه ندارید؛ این موضوع باعث می‌شود وقت زیادی از شما تلف شود و سرعت نهایی کارتان پایین بیاید. همان طور که گفته شد اگر آسیاب سرعت بالاتری داشته باشد دانه‌های قهوه داغ می‌شوند و کیفیت آن‌ها به شدت افت می‌کند، اما این نمونه از آسیاب‌ها دارای تنوع و سایز‌های متفاوتی هستند و دایره انتخاب را برای خرید گسترش می‌دهند.

در آسیاب‌هایی که سرعت کمی دارند دانه‌های قهوه داغ نمی‌شوند و دستگاه کم‌تر دچار اصطکاک می‌شود، به همین دلیل با استفاده از آسیاب‌های سرعت پایین، قهوه با کیفیت‌تر و مرغوب‌تری خواهید داشت.

 

 

 • اندازه آسیاب قهوه

خرید آسیاب قهوه باید با توجه به اندازه آسیاب مورد نظر شما صورت بگیرد؛ این نکته می‌تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد. مخصوصا اگر فضای خانه یا آشپزخانه شما کوچک باشد و فضای زیادی در اختیار نداشته باشید، اهمیت اندازه مناسب آسیاب قهوه بیشتر خودنمایی می‌کند.

 

راهنمای خرید آسیاب قهوه

 

 • جنس آسیاب قهوه نکته‌ای مهم

خرید آسیاب قهوه مانند خرید هر وسیله دیگر می‌تواند بر مبنای جنس آن نیز صورت بگیرد، در حالت کلی این محصول از دو جنس سرامیک و استیل ضدزنگ ساخته شده است.

از مهم‌ترین مزایای آسیاب‌های سرامیکی  ماندگاری بالا و یکنواختی دانه‌های آسیاب شده است، از این نوع آسیاب مخصوصا برای تهیه قهوه اسپرسو استفاده می‌شود. قیمت بالای آن را می‌توان یکی از معایب این مدل از آسیاب به شمار آورد.

آسیاب قهوه از جنس استیل ضدزنگ را نیز می‌توان یکی از محبوب‌ترین انواع آسیاب برشمرد؛ تنها عیب این نمونه از آسیاب‌ها این است که شما باید هر چند سال یک بار مدل جدیدتری را جایگزین کنید.

 

 

 

زیبایی آسیاب قهوه حرفی برای زیباپسندان

خرید آسیاب قهوه بر پایه زیبایی آن نیز، امروزه بسیار رواج یافته است.

اگرچه زیبایی آسیاب قهوه در درجه چندم اهمیت نسبت به کیفیت آن قرار دارد؛ اما برای بسیاری از افراد که آسیاب خود را در  معرض دید قرار می‌دهند، ظاهر آسیاب می‌تواند مهم باشد.

به همین دلیل بد نیست قبل از خرید، ظاهر و سبک آسیاب مورد نظر خود را انتخاب کنید تا متناسب و هماهنگ با رنگ و ظاهر سایر وسایل آشپزخانه شما باشد‌.

 

 

انواع آسیاب قهوه از نظر کارایی

خرید آسیاب قهوه باید با توجه به کارایی آن صورت بگیرد، آسیاب‌های قهوه به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ این دسته‌بندی شامل آسیاب‌های قهوه خانگی و صنعتی هستند که در ادامه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت:

 

 1. آسیاب قهوه خانگی ( دستی )

آسیاب قهوه را برای مصارف خانگی نیاز دارید؟ باید از نوع خانگی آن خریداری نمایید.

آسیاب‌هایی که برای مصارف خانگی خریداری می‌شوند در دو نوع دستی  و برقی در بازار وجود دارند. در نوع دستی این آسیاب‌ها، دانه‌های قهوه به صورت کامل با  دست آسیاب می‌شوند؛ قیمت مناسب و عدم تولید حرارت و گرمای زیاد که عامل مهمی در از بین رفتن طعم اصلی قهوه هستند، از مهم‌ترین مزایای این نوع از آسیاب‌ها به شمار می‌روند.

در کنار تمامی مزایای گفته شده طولانی بودن فرایند آسیاب قهوه و استفاده از نیروی دست را می‌توان از معایب آسیاب‌های دستی برشمرد.

به طور کلی می‌توان گفت اگر به دنبال خرید آسیاب قهوه‌ای هستید که علاوه بر کارایی مناسب، فضای کم‌تری از محیط آشپزخانه شما را اشغال کند و آلودگی صوتی کمی نیز داشته باشد، می‌توانید به راحتی این مدل از آسیاب را انتخاب کنید.

اما اگر سرعت آماده‌سازی قهوه برای شما بسیار مهم است و وقت استفاده از آسیاب‌های دستی را ندارید می‌توانید نوع برقی آن را خریداری کنید و به وسیله آن قهوه خود را سریع آماده و نوش جان نمایید.

 

آسیاب قهوه دستی

 1. آسیاب قهوه خانگی (برقی)

خرید آسیاب قهوه برقی به علت راحتی و سرعت بالا در تهیه قهوه، بسیار رواج دارد و این دسته از آسیاب‌ها را می‌توان جزو پر مصرف‌ترین انواع آسیاب خانگی دانست.

 

 

 1. آسیاب قهوه صنعتی و نیمه صنعتی

از این نمونه آسیاب‌های قهوه بیشتر در فروشگاه‌های بزرگ قهوه یا در کافی شاپ‌ها استفاده می‌شود.

این آسیاب‌ها از نوع خانگی اندازه بزرگ‌تری دارند و قیمت آن‌ها با توجه به کارایی صنعتی بسیار بیشتر از نوع خانگی است.

 

 

آسیاب قهوه تیغه‌ای یا دندانه‌ای، کدام بهتر است؟

خرید آسیاب قهوه با توجه به این که از نوع تیغه‌ای باشد یا دنده‌ای، نیز بسیار مورد توجه است.

در ادامه این دو نوع آسیاب را شرح خواهیم داد:

 

 

 • آسیاب تیغه‌ای

آسیاب قهوه تیغه‌ای که از نوع آسیاب‌های دستی هستند، از ارزان‌ترین آسیاب‌های قهوه به شمار می‌روند.

این آسیاب‌ها تنها مزیتی که دارند قیمت مناسب و راحتی کار با آن‌ها است. بسیاری از افرادی که اقدام به خرید و تهیه این نوع از آسیاب‌ها کرده‌اند هیچ گونه رضایتی از خرید خود نداشته و از ماندگاری کم و دوام پایین آن شکایت داشتند.

این مدل آسیاب از یک تیغه برای خرد کردن دانه‌های قهوه استفاده می‌کند؛ و هرچه بیشتر با دستگاه کار کنید دانه‌های قهوه ریزتری به شما تحویل خواهد داد.

می‌توانید با تنظیم مدت زمانی که دانه‌ها در معرض تیغه آسیاب قرار می‌گیرند، میزان درشتی و ریزی پودر قهوه خود را تعیین کنید.

یکدست نبودن بافت پودر قهوه و وجود دانه‌های خرد نشده قهوه در بین پودرهای نرم آن باعث تولید قهوه‌ای نامطلوب و بی‌کیفیت می‌شود؛ حتی داغ شدن تیغه‌ها بر اثر کار زیاد باعث می‌شود دانه‌های قهوه طعم خوب خود را از دست بدهند.

 

خرید آسیاب قهوه

 • آسیاب قهوه دنده‌ای

خرید آسیاب قهوه دنده‌ای با توجه به نوع کارکرد آن، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

در این آسیاب‌ها دانه‌های قهوه در میان چرخ دنده‌ها قرار می‌گیرند و با حرکت آن‌ها خرد و نرم می‌شوند. دکمه‌هایی برای تعیین میزان خرد شدن با توجه به نوع قهوه، روی آن تعبیه شده است.

این نمونه از آسیاب‌ها پودر قهوه یکنواخت‌تر و مرغوب‌تری نسبت به مدل تیغه‌ای به شما خواهند داد، همچنین امکان کنترل و دقت بیشتر در میزان خرد شدن دانه‌ها از دیگر مزایای آن‌ها است‌.

قیمت و وزن این آسیاب‌ها بسیار بالاتر از مدل تیغه‌ای بوده و همچنین از ابعاد بزرگ‌تری نیز برخوردارند.

مصرف برق آن‌ها به مراتب بیشتر است و به دلیل وجود چرخ دنده‌های پیچیده، تمیز کردن آن‌ها بسیار دشوار خواهد بود.

آسیاب‌های دنده‌ای را می‌توان به دو دسته دنده‌ای قیفی یا مخروطی و آسیاب‌های دنده‌ای صفحه‌ای تقسیم کرد که نوع و سرعت چرخش تیغه‌ها در آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

 

 

 • آسیاب دنده‌ای قیفی یا مخروطی

خرید آسیاب قهوه از نوع دنده‌ای قیفی، به علت کیفیت بالای پودر قهوه‌ای که تولید می‌کند، همیشه در بین اولویت‌های خریداران است.

این آسیاب‌ها دانه‌های قهوه را از بین دو صفحه موج‌دار فلزی و سرامیکی خود که در هم کامل جفت نشدند، عبور می‌دهد و به این ترتیب به پودر تبدیل می‌کند. درجه ریزی یا درشتی پودر قهوه به وسیله نزدیکی یا دوری این دو صفحه از هم تعیین می‌شود.

از مهم‌ترین مزایای این آسیاب‌ها یکنواختی قهوه‌های آسیاب شده است؛ در آسیاب به وسیله این آسیاب قهوه کم‌تر داغ می‌شود‌ به همین دلیل طعم اصلی و طبیعی خود را حفظ می‌کند، آلودگی صوتی کم‌تری دارند اما از لحاظ قیمتی، قیمت نسبتا بالایی دارند.

 

 

 • آسیاب قهوه دنده‌ای صفحه‌ای یا تخت

خرید آسیاب قهوه از نوع دنده‌ای تخت نیز به نوع کارکرد و نیاز مشتری بستگی دارد.

در این مدل از آسیاب تیغه‌ها مانند دو صفحه با فاصله‌های قابل تنظیم، روی هم قرار می‌گیرند؛ میزان درشتی و ریزی پودر قهوه کاملا به فاصله این دو صفحه از هم وابسته است.

ماشین اسپرسوساز نیز یک آسیاب قهوه دنده‌ای مخصوص دارد که قادر است میزان قهوه مورد نیاز خود را با دقت بالا و کیفیت عالی آسیاب کند‌.

این نوع آسیاب‌ها معمولا برای حجم‌های بالاتر استفاده می‌شوند و آلودگی صوتی ایجاد شده توسط آن‌ها بسیار زیاد است.

 

آسیاب قهوه

نتیجه گیری

خرید آسیاب قهوه با توجه به تنوع زیاد در بازار، با در نظر گرفتن نکات گفته شده کار سختی نخواهد بود.

شما می‌توانید تمامی مدل‌های موجود در بازار را از لحاظ قیمت و عملکرد با هم مقایسه کنید و بهترین گزینه را انتخاب نمایید و از نوشیدن یک قهوه خوش طعم و گوارا لذت ببرید.

در این مطلب از سایت الفا کافه شما را با راهنمای خرید آسیاب برای قهوه آشنا نمودیم؛ درصورت وجود هرگونه سوال و ابهام می توانید از طریق کامنت های این صفحه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

همچنین شما عزیزان می توانید با مراجعه به مجله الفا از راهنمای خرید قهوه و قهوه ساز نیز استفاده نمایید.

برای دریافت مشاوره تخصصی و خرید یک آسیاب مناسب، میتوانید با شماره های موجود در سایت الفاکافه تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید