طرز تهیه قهوه فرانسه و تاریخچه گذشته اش!

آنچه در این مطلب میخوانید

طرز تهیه قهوه فرانسه و تاریخچه گذشته اش!

طرز تهیه قهوه فرانسه و همه آنچه باید از این قهوه بدانید

از تاریخچه تا راهنمای کامل طرز تهیه قهوه فرانسه در این مطلب از الفا کافه به رشته تحریر درآمده است، کافی است 10 دقیقه از وقت خود را صرف مطالعه این مطلب کنید تا از این پس این قهوه‌ی بی نظیر نیز به منو نوشیدنی‌هایتان افزوده شود.

اگر در کافه‌های نام‌آشنا قدم گذاشته و از بخت خوبتان قهوه‌ فرانسه را انتخاب کرده باشید به‌ احتمال زیاد طعم ماندگار و اصیل این قهوه به گونه‌ای در ذهنتان ماندگار شده که به یک‌بار نوشیدنش قناعت نخواهید کرد و تمایل دارید تا در خانه هم عصرانه‌های دل انگیز خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه فرانسه تلفیق کنید.

فرانسه پس ‌از پذیرش قهوه در فرهنگ خود تغییرات منحصربه‌فردی بر روی آن گذاشت.

در حقیقت برای کشف قهوه فرانسه از آغاز آن در پاریس قدیم تا آداب رایج نوشیدن آن در فرانسه‌ امروزی چیزهای زیادی وجود دارد؛ همین تفاوت‌های کوچک اما بارز، قهوه فرانسوی را به یک قهوه متمایز تبدیل کرده‌است، به ‌نحوی‌که صحبت ما درباره یک نوع قهوه یا یک نوع روش دم کردن قهوه نیست بلکه قهوه فرانسوی به نوعی، به همه موضوعات فرهنگ قهوه اشاره می‌کند.

در ادامه تمام آنچه را که باید درباره طعم واقعی قهوه فرانسوی بدانید در اختیارتان خواهیم گذاشت، با ما همراه باشید.

طرز تهیه قهوه فرانسه

تاریخچه قهوه فرانسه

اغلب افرادی که طرفدار قهوه فرانسه می‌شوند افرادی هستند که خیلی طعم تلخ اسپرسو یا قهوه ترک خوشایندشان نیست و قهوه های نسل سوم و دمی مثل قهوه های فرانسه، وی 60 و… را بیشتر می پسندند، البته در طرز تهیه قهوه با v60 و فرنچ پرس باید به درجه آب توجه داشته باشید و تنها نکته در تهیه یک قهوه خوب فرانسه هم همین است.

غلظت پایین و میزان تلخی کمتر قهوه فرانسه در قیاس با قهوه اسپرسو، ترک و … موجب شده تا با بسیاری از سلایق هماهنگ باشد و تجربه طعمی منحصربه‌فرد را تا مدت‌ها در ذهن افراد بر جای بگذارد. حال شایسته ‌است با تاریخچه این نوشیدنی دل‌انگیز و خوش‌طعم آشنا شوید.

سلیمان آقا در سال ۱۶۶۹ برای نخستین‌ بار قهوه را به پاریس معرفی کرد؛ همچنین این شخص فهیم ظروف کوچک آغشته به طلا و نقره را که در تهیه نوشیدنی قهوه به سبک ترکی مورد استفاده قرار می‌گرفت با خود به فرانسه آورده بود.

در آغاز قهوه همراه با دانه هل و شکر صرف می‌شد و کنجکاوی خاصی در مورد طرز تهیه قهوه فرانسه وجود نداشت؛ دو سال بعد یعنی در سال ۱۶۷۱ پاسکال با افتتاح غرفه نوشیدن قهوه در نمایشگاه سنت ژرمن موجب آغاز کار قهوه‌خانه در پاریس شد.

کافه دوپروپوپ در سال ۱۶۸۶ توسط سرآشپز سیسیلی فرانچسکو پروکوپیو تأسیس گشت؛در لیست منو این کافه آب‌جو، لیموناد، قهوه، ادویه و یخ به چشم می‌خورد.

این کافه توانست در مدت‌ زمان کوتاهی مشتریان بزرگ و معروفی از گروه بازیگران، نویسندگان و نوازندگان به دست آورد، و درحقیقت با افتتاح کافه دوپروپوپ، قهوه در پاریس جایگاه ارزشمندی پیدا کرد.

فرانسوا دامام به مدت ۱۰ سال تنها بازرگان مجاز به فروش قهوه در فرانسه بود.

سپس در سال ۱۷۱۴ لوئیز چهاردهم یک درخت قهوه برای باغ گیاه‌شناسی رویال پاریس به ‌عنوان هدیه از سوی هلندی‌ها به دست آورد؛ با کاشت این درخت، فرانسه پس‌ از ۵۰ سال به یکی از رهبران جهانی در تجارت قهوه تبدیل شد و در این زمان بود که صحبت درباره طرز تهیه قهوه فرانسه به ‌طور چشم‌گیری در میان کافه‌داران و عوام رنگ و لعاب گرفت.

در واقع ژان باپتیست با اختراع اولین دستگاه قهوه‌ساز نقش اصلی را در این امر ایفا کرد.

در حال‌ حاضر کافه‌های پاریس با فضای دل‌پذیر خود مورد توجه بسیاری از فرانسویان و توریست‌ها هستند.

 

طرز تهیه قهوه فرانسه چگونه است؟

حال به بخش دل‌چسب و هیجان‌انگیز بحث رسیدیم؛ آموزش کامل طرز تهیه قهوه فرانسه.

این قهوه دم‌آوری ساده‌ای دارد و علاوه بر این که به لوازم جانبی خاصی نیاز ندارد بلکه وسایل مورد نیاز آن نیز کم و ارزان است، به همین دلیل تهیه این نوشیدنی به ‌راحتی در هر مکان و زمانی میسر می شود؛ و از آنجایی ‌که قهوه فرانسه به فیلتر کاغذی نیاز ندارد، عطر و طعم بسیار مطبوعی دارد.

اگر به‌ دنبال بهترین روش برای تهیه قهوه فرانسوی هستید پس مراحل زیر را با دقت دنبال کنید.

رست قهوه فرانسه

انتخاب دانه مدیوم رست قهوه:

دانه‌های قهوه مورد نیاز در تهیه قهوه فرانسه باید به ‌صورت نیمه‌برشته تف داده شده‌ باشند؛ که در اصطلاح به این نوع دانه قهوه، مدیوم رست گفته می‌شود.

در این حالت تیرگی قهوه، در حد قهوه معمول برای تهیه اسپرسو نیست و خامی اولیه نیز در آن دیده نمی‌شود.

البته انتخاب درجه تفتگی به ذائقه شخص مصرف‌کننده و سلیقه او در میزان تلخی بستگی دارد؛ بنابراین استفاده از قهوه‌ای تیره با درجه برشتگی بالا و یا قهوه‌ای روشن با درجه برشتگی پایین امکان‌پذیر است.

اما در اکثر نقاط در طرز تهیه قهوه فرانسه از دانه مدیوم روست قهوه استفاده می‌کنند؛ حتی در کشور ما نیز دانه‌های قهوه با روست مدیوم به‌ عنوان قهوه فرانسوی معرفی می‌شوند.

 

آسیاب شدگی یکنواخت و درشت قهوه:

برخلاف مرحله قبل که می‌توانیم ذائقه را در آن دخیل کنیم در این مرحله نمی‌توانیم از آسیاب‌شدگی خیلی ریزتر یا درشت‌تر استفاده نماییم؛ زیرا کیفیت نوشیدنی نهایی افت خواهد کرد.

درجه آسیاب کردن قهوه فرانسه می‌بایست کمی درشت‌تر از قهوه اسپرسو باشد؛ همچنین آسیاب‌شدگی یکنواخت قهوه در نتیجه نهایی قهوه دم شده حائز اهمیت است. البته دقت داشته باشید که شما مصرف‌کننده عزیز می‌توانید در محدوده‌ مشخصی از قهوه کمی ریزتر یا درشت‌تر استفاده کنید.

اگر قهوه‌ساز ماهری باشید به‌ خوبی از این مسئله آگاه هستید که استفاده از قهوه ریزتر در طرز تهیه قهوه فرانسه موجب زود دم کشیدن آن می‌شود و بالعکس استفاده از قهوه درشت زمان دم کشیدن قهوه را افزایش می‌دهد.

 

میزان قهوه و آب مورد نیاز:

 اگر به ‌دنبال تجربه سرو و در نهایت نوشیدن بهترین طعم قهوه فرانسوی هستید، پس به‌ ازا هر ۱۰۰ میلی‌لیتر آب ۷/۴ تا ۳/۶ گرم قهوه به نوشیدنی خود اضافه کنید.

این گفته بر اساس تحقیقات انجمن تخصصی قهوه آمریکا است؛ بنابراین مطمئن باشید که این روش منجر به تهیه مطبوع‌ترین نوع قهوه فرانسوی خواهد شد.

جالب است بدانید میزان استفاده آب در طرز تهیه آمریکانو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، و یکی از مهم ترین نکتاتی که هنگام تهیه آمریکانو و قهوه فرانسه می تواند طعمی بی نظیر را برای شما به ارمغان آورد نیز همین است!

دمای آب قهوه فرانسه

دمای آب:

پیشنهاد ما درباره درجه‌ حرارت آب برای دم کردن قهوه ۹۳ درجه سانتی‌گراد است.

در این مرحله نیز می‌توانید ذائقه خود را دخیل کنید؛ یعنی مصرف‌کننده بر اساس سلیقه خود می‌تواند از آب با درجه ‌حرارت ۸۰ تا ۹۵ درجه سانتی‌گراد استفاده نماید. بدیهی است طعم قهوه در آب ۹۵ درجه سانتی‌گراد تلخ‌تر باشد و در آب ۸۰ درجه نتیجه عکس بدهد.

مطلوب است دما آب در محدوده گفته ‌شده باشد تا از سوختگی و دم نکشیدن قهوه جلوگیری به عمل آید.

 

جمع بندی

امروزه در بسیاری از کافه‌ها با منویی از انواع نوشیدنی‌ها روبه‌رو می‌شویم که هر یک از این نوشیدنی‌ها می‌توانند خستگی یک روز پرمشغله را از بین ببرند؛ اما در این میان قهوه فرانسه چیز دیگری است.

این نوشیدنی منحصربه‌فرد در میان ایرانیان توانسته علاقمندان زیادی به دست آورد، به طوری که بسیاری از افراد طعم این نوشیدنی را خاص و به یاد ماندنی توصیف می‌کنند.

قهوه فرانسه در واقع اشاره به روش دم کردن دارد، شما عزیزان پس از آشنایی با طرز تهیه قهوه فرانسه می‌توانید به راحتی آن را در منزل یا هر مکانی آماده کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید.

فروشگاه اینترنتی الفا کافه ارائه‌کننده انواع قهوه با درجه آسیاب متفاوت، شما را در این مسیر لذت‌بخش همراهی می‌کند. ما آماده‌ایم تا در آرامش شما سهمی کوچک داشته باشیم.

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

Send Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *