طرز تهیه کافه لاته(لته) کافی شاپی در خانه تو 3سوت!

آنچه در این مطلب میخوانید

طرز تهیه کافه لاته(لته) کافی شاپی در خانه تو 3سوت!

طرز تهیه کافه لاته کافی شاپی در خانه

طرز تهیه کافه لاته حرفه ای کار هرکسی نیست اما اگر با هدف یادگیری این روش وارد این صفحه از سایت الفا کافه شده‌اید، باید بگوییم تیرتان به مرکزی‌ترین نقطه هدف خورده است! همه چیز درباره قهوه لاته و طرز تهیه آن در این مطلب به سمع و نظر شما خواهد رسید.

معمولا یکی از نوشیدنی‌های ویژه‌ای که ممکن است تا حدودی از درست کردنش در خانه بپرهیزید، کافه لاته است؛ زیرا ممکن است فکر کنید که درست کردن آن کاری سخت و دشوار است و از طرفی تصور کنید که مواد تشکیل دهنده و دستگاه‌های استفاده شده برای تهیه آن بسیار خاص و گران هستند.

شاید این‌ موارد به نوعی درست باشند؛ اما دقت کنید که شما هم می‌توانید بدون آنکه به بودجه و یا فضای خاصی نیاز داشته باشید، این کافه محبوب را در منزل خود آماده کنید.

به همین خاطر تصمیم گرفتیم در قالب محتوای پیش رو از وب سایت الفا کافه شما علاقمندان را با طرز تهیه کافه لاته با طعم و رایحه‌ای کافی‌شاپی و بدون نیاز به هیچ گونه تجهیزات گران‌قیمت آشنا کنیم.

در ادامه متوجه خواهید شد که طرز تهیه کافه لاته با‌کیفیت آن قدرها هم که فکر می‌کنید سخت نیست؛ با ما همراه باشید.

 

طرز تهیه لاته

کافه لاته یا لته چیست؟

کافه لاته ترکیبی از اسپرسو و شیر داغ همراه با مقدار زیادی فوم شیر است و با طرح‌های هنری خاصی که به اصطلاح لاته آرت گفته می‌شود، تلفیق یافته می‌شود.

طرز تهیه کافه لاته معمولا ساده است و می‌توان آن را به راحتی در منزل آماده کرد.

لاته که در میان کافه‌داران به نام لته نیز شناخته می‌شود، یکی از معروف‌ترین نوشیدنی‌های گرم بر پایه اسپرسو می باشد که از ترکیب اسپرسو، شیر و فوم شیر تهیه می‌شود.

لازم به ذکر است که در زبان ایتالیایی لاته به معنای شیر است؛ اما همانطور که در بالا هم گفتیم، ترکیب کافه لاته تنها به شیر خلاصه نمی‌شود.

برای اولین بار آمریکایی‌ها توانستند لاته را ابداع کرده و جایگزین کاپوچینوی ایتالیایی، که با آداب و رسوم خاص ایتالیایی‌ها در دنیا مشهور بود؛ کنند.

اگر شما هم به تمرکز بیشتری نیاز دارید و یا می‌خواهید به هر دلیلی شب را بیدار بمانید و معمولا از طعم بسیار تلخ اسپرسو دل خوشی ندارید، احتمالا قهوه لاته همان چیزی است که دنبالش می‌گردید.

 

طرز تهیه کافه لاته در منزل

همان طور که قبل‌تر هم گفتیم، کافه لاته ترکیبی خاص از اسپرسو، شیر و فوم شیر‌ است که حتما باید در آن از مقدار خیلی کمی فوم استفاده شود.

دقت کنید که لاته تهیه شده در کافی‌شاپ‌های مختلف معمولا به کمک هنر باریستا‌ها تزئین می‌شود و به این سبک از تزئین اصطلاحاً لته آرت می‌گویند.

لاته آرت در ریختن و ترکیب کردن شیر بر روی اسپرسو با کمک تجربه، هنر و سلیقه باریستا به وجود می‌آید. برای درست کردن لاته، حتما باید شیر را فوم‌گیری کنید؛ یعنی باید کاری کنید که هوا به داخل شیر نفوذ کند و کف (فوم) شیر از آن جدا شود.

معمولا برای فوم‌گیری شیر از دو روش استفاده می‌شود:

  1. فوم‌گیری به کمک نازل بخار دستگاه اسپرسو
  2. فوم‌گیری به کمک فرنچ پرس

 

طرز تهیه کافه لاته با موکاپات و فرنچ پرس

در این بخش به ارائه نکاتی در خصوص طرز تهیه کافه لاته با موکاپات و فرنچ پرس می‌پردازیم.

دقت کنید که کاربردی‌ترین و ساده‌ترین وسیله تهیه کافه لاته در منزل، موکاپات و فرنچ پرس هستند. در ادامه به توضیح چگونگی تهیه لاته به کمک موکاپات و فرنچ پرس می‌پردازیم:

 

  1. ابتدا سعی کنید به کمک موکاپات، اسپرسو را بگیرید (معمولا یک یا دو فنجان اسپرسو، معادل ۳۰ و ۶۰ سی‌سی است) و قهوه حاصل را به کف فنجان سرو بریزید.

راهنمای کامل استفاده از موکاپات در وب سایت الفا کافه قرار دارد.

  1. سپس سعی کنید با استفاده از فرنچ پرس، شیر را فوم‌گیری کنید؛ گفتنی است که مقدار شیری که لازم دارید، حتما باید ۲.۵ برابر حجم قهوه‌تان باشد. دقت کنید که معمولا استفاده از شیر پرچرب بهتر است.

 

طرز تهیه کافه لاته

 

در رابطه با فرنچ پرس‌ها، حتماً می‌دانید که از آن‌ها برای تهیه قهوه فرانسه استفاده می‌شود و در واقع کارکرد اصلی‌شان تهیه قهوه فرانسه است؛ اما به کمک پیستونی که در آن‌ها قرار دارد، به راحتی می‌توان هوا و شیر را ترکیب کرد و در نهایت از شیر فوم گرفت.

سعی کنید حین ریختن شیر داغ داخل فرنچ پرس، یک اهرم صافی بر روی فرنچ پرس بزنید تا بتوانید فوم (کف) شیر را از آن جدا کنید.

توجه داشته باشید که پس از فوم‌گیری شیر، شیر به دو لایه تفکیک می‌شود:

  1. لایه زیرین که شیر در آن قوام گرفته‌است و با عنوان شیر فوم گرفته‌شده معروف است.
  2. لایه بالایی که معمولا همان فوم یا کف شیر می‌باشد.

در این مرحله نیزشیر فوم گرفته‌شده را بر روی اسپرسو بریزید و اجازه دهید مقدار خیلی کمی از فوم شیر بر روی نوشیدنی قرار گیرد.

 

 

قهوه مناسب برای لاته

طرز تهیه کافه لاته با دستگاه اسپرسو

در این بخش به ارائه نکاتی در خصوص طرز تهیه کافه لاته با دستگاه اسپرسو می‌پردازیم.

دقت کنید که دستگاه اسپرسو، دو کاربرد اصلی دارد: اولین کاربرد آن، عصاره‌گیری قهوه و تهیه یک اسپرسو با‌کیفیت است و دومین کاربرد آن نیز فوم‌گیری شیر می‌باشد.

بعضی از افراد کرمای قهوه را با فوم اشتباه می گیرند، توجه کنید کرمای قهوه با عصاره گیری دستگاه های قهوه ساز از دانه های قهوه بر روی اسپرسو نقش می بندد و به دلیل رنگ متفاوتی که با اسپرسو دارد به راحتی قابل تشخیص می باشد.

دستگاه اسپرسو‌ساز یک قسمت خاصی به نام نازل بخار دارد که در آن بخار آب با فشار زیادی خارج می‌شود و با قرار دادن شیر به داخل آن می‌توان یک فوم‌گیری خیلی خوب و با‌کیفیت را انجام داد. در ادامه طرز کار با این دستگاه جهت تهیه کافه لاته را توضیح می‌دهیم:

 

  1. ابتدا باید حدودا یک یا دو فنجان قهوه (۳۰ تا ۶۰ میلی‌لیتر) از اسپرسو را تهیه کنید و در قسمت کف فنجان سروتان بریزید.
  2. پس از تهیه اسپرسو، باید به کمک قسمت نازل بخار، فوم شیر را بگیرید؛ به این صورت که شیر سرد را به داخل ظرفی مناسب ریخته و سپس نازل بخار را در داخل شیر قرار می‌دهید؛ سعی کنید شیر نازل بخار را تا انتها باز کرده و صبر کنید تا شیر به طور کامل داغ شود و سپس فوم شیر را از آن جدا نمایید. (پیشنهاد می‌کنیم که از شیر پرچرب و سرد استفاده کنید)
  3. در انتها نیز شیر و فوم شیر را به اسپرسو اضافه کنید تا کافه لاته آماده شود.

 

قهوه مناسب برای کافه لاته

حال ممکن است در حین فراگیری طرز تهیه کافه لاته با این سوال روبرو شوید که از چه نوع قهوه‌ای برای تهیه کافه لته استفاده کنید؟!

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که برای تهیه کافه لاته می‌توانید از هر قهوه‌ای که عطر و طعمش را می‌پسندید استفاده کنید؛ اما معمولا قهوه‌هایی که از ترکیب عربیکا با درصدی بالا‌تر برخوردارند، برای تهیه لته مناسب‌تر‌ هستند.

جهت خرید قهوه عربیکا، کافی است به صفحه مربوط به این محصول در وب سایت الفا کافه مراجعه کنید.

 

آشنایی با لته آرت و فوت‌وفن‌ها

در این قسمت، تصمیم گرفتیم با ارائه چند نکته، شما را با طرز تهیه کافه لاته و همچنین لته آرت و طراحی های آن آشنا کنیم.

دقت کنید که شکل تشکیل شده بر روی فنجان، به کمک همان فوم شیر ایجاد شده‌است؛ یعنی اینکه وقتی شیر را به داخل اسپرسو ریختید و بالا آمد، می‌بینید که فوم به دلیل سبک‌تر بودنش، روی سطح مایع باقی می‌ماند؛ سپس از آن برای شکل دادن و هنرنمایی بر روی لاته استفاده می‌‌شود؛ بنابراین می‌توان گفت که موضوع مهم ما، میزان حجم شیر و فومی است که برای لته آرت استفاده می‌شود.

هنر لته آرت به تجربه زیادی نیاز دارد و به‌ سادگی به دست نمی‌آید.

ممکن است شما هم سعی کرده باشید که در منزلتان از این هنرنمایی‌ها کنید ولی به نتیجه مطلوبی نرسیده باشید؛ در این صورت باید بگوییم که اصلا نگران نباشید و مطمئن باشید که با تمرین و تکرار زیاد می‌توانید بر روی قهوه طراحی‌های حرفه‌ای انجام دهید.

 

راز یادگیری لاته آرت

 

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با زبانی شیوا و روان با طرز تهیه کافه لاته در منزل آشنا کنیم.

با توجه به توضیحات بالا متوجه خواهید شد که می‌توان به راحتی یک فنجان کافه لته خوشمزه و خوش عطر درست کرد؛ فقط سعی کنید قبل از نوش جان کردن، حین اضافه کردن شیر به اسپرسو، طرح‌های فوق العاده جذابی را بر روی فنجان خود ایجاد نمایید و عکس هنر خود را برای ما بفرستید!

به این نکته هم توجه داشته باشید که اگرچه قهوه لاته فقط از شیر و اسپرسو تهیه می‌شود؛ اما شما مجبور نیستید برای تهیه آن فقط بر طبق دستور مشخصی از سایت‌ها و یا کتاب‌های مختلف استفاده کنید؛ بلکه بنابر سلیقه شخصیتان می‌توانید از انواع طعم‌دهنده‌ها همچون دارچین، پودر کاکائو و یا عصاره وانیل نیز به مقدار دلخواه در این کافه محبوب استفاده کنید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و مشاهده طرز تهیه آفوگاتو، کاپوچینو، آموزش شیرین کردن قهوه بدون شکر و ده ها آموزش دیگر کافی است به مجله الفا در وب سایت رسمی نمایندگی الفا کافه مراجعه نمایید.

منبع:https://www.allrecipes.com/recipe/96629/cafe-latte

 

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

Send Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *